Kiek kainuoja skyrybos 2023 metais?

Skyrybų kaina – vienas aktualiausių klausimų, kurie kyla sutuoktiniams nusprendus nutraukti santuoką. Apie tai kiek kainuoja skyrybos 2023 metais, nuo ko priklauso skyrybų kaina, kokios paslaugos įeina į skyrybų kainą bei kitus klausimus atsako šeimos teisės specialistas, advokatas dr. Darius Sauliūnas.

Advokate, nuo ko priklauso skyrybų kaina?

Skyrybos nelygu skyryboms. Pasitaiko labai skirtingų situacijų. Jeigu pačiu paprasčiausiu atveju, kuomet sutuoktiniai neturi nei vaikų, nei bendro turto, sudaroma tipinė sutartis dėl santuokos nutraukimo teisinių pasekmių. Tokių skyrybų kaina yra mažiausia ir svyruoja nuo 80 EUR iki 150 EUR. Tačiau tokių atvejų pasitaiko retai. Dažniausiai skyrybose pasitaikanti situacija yra kuomet sutuoktiniai jau turi ir vaikų, ir bendro turto, ir kreditorių. Šiuo atveju procesas yra šiek tiek ilgesnis ir sudėtingesnis, todėl ir skyrybų kaina yra nuo 300 EUR iki 500 EUR. Taip pat pasitaiko dar sudėtingesnių atvejų, kuomet sutuoktiniai turi daug ir įvairių kreditorių, pradelstų įsiskolinimų, vykdomųjų bylų pas antstolius, turimas turtas įkeistas hipoteka, vienas sutuoktinis laidavo už kito sutuoktinio prievoles, turtas yra užsienyje ir panašiai. Tokių skyrybų kainą sunku apibrėžti, nes nėra iš karto žinomos visos papildomos išlaidos, kurios gali būti patirtos proceso metu. Tokio pobūdžio skyrybų kaina prasideda nuo 500 EUR ir gali siekti 700-800 EUR.

Jeigu sutuoktiniai neranda bendro sutarimo dėl santuokos nutraukimo, vadinasi, santuoką vienas sutuoktinis sieks nutraukti ieškinio tvarka dėl kito sutuoktinio ar abiejų sutuoktinių kaltės. Tokios skyrybos yra brangiausios dėl kelių priežasčių. Pirma, tokio pobūdžio skyrybose turi būti mokamas žyminis mokestis, kuris sudaro 2-3 proc. nuo iš sutuoktinio prašomų priteisti sumų. Pavyzdžiui, jeigu sutuoktiniai turi butą už 100.000 EUR ir sutuoktinis reiškia reikalavimą priteisti pusę šio buto arba priteisti 50.000 EUR kompensaciją, jam tenka sumokėti 1300 EUR žyminio mokesčio. Antra, tokiose skyrybų bylose išlaidos advokatui taip pat būna didelės. Vien tik už ieškinio parengimą reikia sumokėti nuo 1000 EUR iki 2000 EUR, o ką jau kalbėti apie kitų procesinių dokumentų parengimą, atstovavimą mediacijos procese bei teismo posėdžiuose, kai advokatas taiko valandinį įkainį. Tokios skyrybos abiems sutuoktiniams gali kainuoti po 5000 – 10.000 EUR. Atsižvelgiant į tai, visuomet rekomenduojame santuoką nutraukti bendru sutarimu. Galima pajuokauti, kad jeigu sutuoktiniai galėjo susitarti susituokti, tai turėtų galėti susitarti ir išsituokti.

Iš ko susideda skyrybų kaina?

Į fiksuotą skyrybų kainą (kuomet santuoka nutraukiama bendru sutarimu, ji, kaip minėta, priklausomai nuo sudėtingumo svyruoja nuo 80 iki 500 Eur) turi būti jau iš anksto įskaičiuojamos ir visos išlaidos už įvairių išrašų bei pažymų gavimą iš Nekilnojamojo turto registro, Gyventojų registro, VĮ „Regitra“ ir kitų institucijų, bei advokato paslaugos, į kurias įeina dokumentų parengimas ir pateikimas notarui ar teismui, poreikiui esant atstovavimas teisme, teismo sprendimo gavimas, ir, jeigu reikia, popierinio sprendimo nuorašo pateikimas klientui.

Kiek kainuoja skyrybos 2023 metais?

Nuo 2023 m. sausio 1 d. atsirado esminių pokyčių skyrybų paslaugų rinkoje, kadangi tais atvejais kai sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų ir yra nusprendę santuoką nutraukit bendru sutikimu, jie privalo kreiptis nebe į teismą, bet notarą. Taigi sutuoktiniai be išlaidų skyrybų advokatams turi patirti papildomų išlaidų notariniams veiksmams. Kviečiame susipažinti su notarinių veimsų įkainiais:

Notarinis veiksmas LR Teisingumo ministro patvirtinti įkainiai PAVYZDYS
Jeigu sutuoktinių dalijamo turto vertė 100 000 Eur (Vienas butas)
Už prašymo dėl santuokos nutraukimo bendru sutikimu patvirtinimą 3–8 Eur+PVM; 8 Eur+PVM
Už sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių patvirtinimą, kai sutuoktiniai neturi dalijamo turto 36–101 Eur+PVM
Už sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių patvirtinimą, kai sutuoktiniai turi dalijamo turto 0,17 procento nuo viso dalijamo turto bendros vertės, bet ne mažiau kaip 70 Eur ir ne daugiau kaip 2 500 Eur, + PVM; 170 Eur+PVM
Už patikras VĮ Registrų centro registruose (pvz. NTR, GR, JADIS, TAAR) ir kt. registruose (pvz. VĮ „Regitra“) Apie 20 Eur Apie 20 Eur
Nekilnojamojo turto nuosavybės įregistravimas RC NTR 16 Eur + PVM (notarui)

ir apie 26 Eur (RC už 1 NT objektą)

16 Eur + PVM (notarui)

ir apie 26 Eur (RC už 1 NT objektą)

Iš viso: 240 Eur+PVM